Randevuya gelmeden önce yapmam gereken herhangi bir şey var mı?

Randevunuza gelmeden yapmanız gereken herhangi bir şey olması durumunda, randevunuz öncesinde size bilgi verilmektedir. Örneğin, 6 yaşından küçük çocuklar için video çekimi istenmektedir.

Görüşme süreleri ne kadardır?

Kliniğimizde yapılan ilk görüşmelerin süresi 60 dakika, sonraki görüşmeler 50 dakikadır.

Tedavi yöntemine nasıl karar veriliyor?

Tedavi yöntemine, bireyin içinde bulunduğu ruhsal durum başvurduğunuz uzman tarafından ayrıntılı olarak değerlendirildikten sonra ihtiyaç doğrultusunda karar verilmektedir. Ruhsal değerlendirme sonucunda konulan tanılar, önerilen terapi ve gerektiğinde başlanan ilaçların etkileri ile ilgili ruh sağlığı uzmanımız tarafından bilgilendirileceksiniz. Çocuğunuz veya kendiniz için önerilen terapiler, teşhis ya da tedaviye yönelik işlemlerin yararları, risk ve alternatifleri hakkında bilgi sahibi olma; tedaviyi kabul ya da kısmen/tamamen reddetme, yapılacak işlemleri herhangi bir aşamada durdurma hakkına sahipsiniz.

Terapiye kaç seans devam etmemiz gerekiyor?

Genellikle terapi sürecine başlamak isteyen kişilerin ve ebeveynlerin aklına gelen ilk sorulardan biri, bu sürecin ne kadar zaman alacağıdır. Terapi sürecinin ne kadar zaman alacağı konusunda belirli bir yanıt vermek oldukça zordur. Bu süreç terapiye başvurma nedeniniz, deneyimlediğiniz sorunların doğası, uygulanan terapi ekolü, terapistiniz ile kuracağınız iş birliği ve terapideki motivasyonunuz gibi pek çok faktörden etkilenmektedir.

Beni rahatsız eden ve özel konuları hiç tanımadığım biri ile paylaşmak zor olur mu?

Sürecin başında sizin için son derece özel ve zorlu konuları tanımadığınız biri ile paylaşma konusunda kendinizi endişeli ve çekimser hissetmeniz oldukça olağan bir durumdur. Ancak zaman içinde, görüştüğünüz uzmanın anlayışı ve yargılayıcı olmayan tutumu bile birlikte kurduğunuz iş birliği sayesinde kendinizi çok daha rahat hissedecek, sürece uyum sağlayacaksınız.

Çocuğumun zekasını öğrenmek istiyorum, test yaptırabilir miyim?

Çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal alanlardaki özelliklerini değerlendirmek için uygulanan testler, yalnızca bu alanlarda veya bu alanlar ile ilişkili birtakım sorunlar yaşandığı ve çocuğunuzu değerlendiren uzman gerek gördüğü takdirde uygulanır. İlgili alanlarda herhangi bir sorun olmadığı ve gerekmediğinde ise çocuk ve gençlere test uygulanmamaktadır.

ETİKETLER:
  • Mentalica
  • 29 Ocak 2021
  • 317 Okunma