İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2003 yılında mezun olan Ayaz, Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanlık Eğitimi’ni 2004-2009 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. 2009-2013 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır.

2013-2016 yılları arasında Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Ayaz, 2016 yılında Doçentlik ünvanı almıştır. 2017-2020 yılları arasında Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev alarak Klinik Psikoloji Yüksek Lisans ve Doktora programları bünyesinde dersler ve klinik süpervizyon eğitimleri vermiştir. 2020 Eylül ayından itibaren İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev alan Ayaz, 2021 yılında Profesör ünvanı almıştır.

Mentalica Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin İstanbul Levent ve Maltepe semtlerindeki kliniklerinde çocuk ve psikiyatrisi klinik çalışmalarını sürdürmekte; çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi ve Oyun Terapisi uygulamaktadır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, yıkıcı davranış bozuklukları, otizm spektrum bozuklukları, koruma altındaki çocuklar, erken evlendirilmiş gençler, çocuklarda cinsel istismar ve epilepsili çocuklarda bilişsel işlev alanları hakkında çok sayıda bilimsel çalışması bulunmaktadır.