Danışanlarımız genelde aşağıdakilere benzer şikayetler ile başvururlar:

“ Her gün bir yerim ağrıyor, bazen de ellerim ya da ayaklarım uyuşuyor. Üç ayrı doktora gittim ama bir şey yok dediler, psikolojikmiş. Hiç öyle şey olur mu? Geçen yıl karın ağrılarımın da nedenini bulamamışlardı zaten. Bence derdimi anlayamıyorlar. Bu yüzden iyice kaygılı biri olup çıktım. Gerçekten de psikoloğa veya psikiyatriste ihtiyacım var galiba, ama ağrılarım için değil, kaygılarım ve bu yüzden kaçan uykularım için”.

“ Aa, boynumdaki ben büyümüş gibi sanki, yoksa kanser mi? Doktor da daha yeni kontrol etmişti ama en iyisi biyopsi yapsınlar… Sonra da belime baktırayım. Geçen gün koltuğu çekerken tutulur gibi oldu, şimdi bir şey yok ama bu işler belli olmaz, ciddi bir fıtık sorunum olabilir”.

Somatik bozukluklar, altında yatan tıbbi bir neden olmaksızın kişinin ağrı, uyuşma, vb. çeşitli fiziksel belirtilerden dolayı rahatsızlık hissettiği ve sağlığına ilişkin yoğun kaygı duyduğu ruhsal rahatsızlıklardır. Somatik bozukluğu bulunan kişilerin, yaşadıkları fiziksel belirtilerin önemi ile orantısız, süreklilik gösteren ve kendilerine rahatsızlık veren düşünceleri vardır. Genel sağlık durumları veya yaşadıkları fiziksel belirtiler ile ilgili yüksek düzeyde kaygı yaşarlar. Yaşadıkları fiziksel rahatsızlıklar nedeni ile doktor doktor gezerler, ancak tıbbi bir neden bulunamadığında da tatmin olmazlar. Somatik bozukluğu bulunan bazı kişiler de kendilerinde her hangi bir fiziksel rahatsızlık belirtisi bulunmamasına karşın, ağır hasta olduklarına veya olacaklarına ilişkin yoğun bir kaygı yaşarlar. Somatik bozukluğu bulunan kişilerin sosyal ilişkileri ve günlük yaşantıları bu durumdan olumsuz etkilenir.

ETİKETLER:
  • FİLİZ AYKAN
  • 9 Mayıs 2018
  • 3359 Okunma