İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2003 yılında mezun olan Ayaz, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanlık Eğitimi’ni 2004-2009 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. 2009-2013 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır.

2013-2017 yılları arasında Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Ayaz, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans ve Doktora programlarında dersler vermiştir. 2016 yılında Doçentlik ünvanı almış, 2017-2020 yılları arasında Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde Doç. Dr. olarak görev alarak Psikoloji Lisans, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans ve Doktora programları bünyesinde çeşitli klinik süpervizyon ve dersler vermiştir. Ayaz, 2020 Eylül ayından itibaren İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde Doç. Dr. olarak görev almaktadır.

Ayaz, İstanbul ve Sakarya’daki Mentalica Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Merkez’lerinde çalışmalarını sürdürmekte; çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi ve Oyun Terapisi uygulamaktadır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, yıkıcı davranış bozuklukları, otizm spektrum bozuklukları, koruma altındaki çocuklar, erken evlendirilmiş gençler, çocuklarda cinsel istismar ve epilepsili çocuklarda bilişsel işlev alanları hakkında birçok bilimsel çalışmaları bulunmaktadır.